ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ,ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Χρήσιμες πληροφορίες για τις ειδικότητες του συγκεκριμένου Τομέα του καινούργιου Τεχνολογικού Λυκείου, σε μορφή videos, θα βρείτε εδώ:

Επίσης:

στον σύνδεσμο ΙΝΕ(Ινστιτούτο Εργασίας Γ.Σ.Ε.Ε. )μπορείτε να βρείτε  ενημερωτικό υλικό για θέματα που αφορούν την άσκηση Επαγγέλματος , τα Επαγγέλματα και τα Επαγγελματικά δικαιώματα .

Χρήσιμες πληροφορίες για το καινούργιο Τεχνολογικό Λύκειο και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του μπορείτε να βρείτε εδώ:

Συγκεντρωτικά μπορούμε να αναφέρουμε τα εξής:

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής:

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής ?πορεί να εργασθεί σε γεωργικές εκ?εταλλεύσεις συ?βατικής ή βιολογικής καλλιέργειας, να δη?ιουργήσει ο ίδιος τη δική του γεωργική επιχείρηση, αξιοποιώντας τις γνώσεις του, να εργασθεί σε επιχειρήσεις διαλογής, τυποποίησης, συσκευασίας και ε?πορίας αγροτικών προϊόντων, σε επιχειρήσεις πολλαπλασιαστικού υλικού ή παραγωγής κηπευτικών και ανθοκο?ικών φυτών, σε επιχειρήσεις διακίνησης και ε?πορίας προϊόντων φυτικής προέλευσης, στο Υπουργείο Γεωργίας και σε οργανισ?ούς τοπικής αυτοδιοίκησης.

Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής:

Ο απόφοιτος αυτής της ειδικότητας ?πορεί να εργασθεί σε εκ?εταλλεύσεις ζωικής παραγωγής, σε επιχειρήσεις τυποποίησης, συσκευασίας και ε?πορίας αγροτικών προϊόντων, ζωικής προέλευσης, σε επιχειρήσεις ε?πορίας και διακίνησης προϊόντων ζωικής προέλευσης, στο Υπουργείο Γεωργίας και σε οργανισ?ούς τοπικής αυτοδιοίκησης, καθώς επίσης έχει τη δυνατότητα να δη?ιουργήσει και τη δική του κτηνοτροφική επιχείρηση αξιοποιώντας τις γνώσεις του.

Τεχνικός Ανθοκο?ίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίων:

Ο απόφοιτος αυτής της ειδικότητας ?πορεί να εργασθεί σε επιχειρήσεις ?ε αντικεί?ενο την κηπουρική, όπως καταστή?ατα πώλησης και έκθεσης ανθοκο?ικής, ως ελεύθερος επαγγελ?ατίας αναλα?βάνοντας κηπευτικές εργασίες σε κατοικίες και επαγγελ?ατικούς χώρους, ?πορεί να ανοίξει τη δική του επιχείρηση καλλωπιστικών φυτών και ειδών κηπουρικής και να ασχοληθεί ?ε την παραγωγή και τη διάθεσή τους, σε ανθοκο?ικές εκ?εταλλεύσεις ή σε έργα δια?όρφωσης αρχιτεκτονικής τοπίου, σε δή?ους, κοινότητες και δη?όσιες υπηρεσίες για τη φροντίδα των δη?οσίων πάρκων και κήπων (σε νοσοκο?εία, άλση, υπουργεία και τουριστικές εγκαταστάσεις) και τέλος έχει την δυνατότητα να δη?ιουργήσει ο ίδιος τη δική του ανθοκο?ική επιχείρηση, αξιοποιώντας τις γνώσεις του.

Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφί?ων και Ποτών:

Ο απόφοιτος αυτής της ειδικότητας ?πορεί να εργαστεί τόσο στο δη?όσιο, όσο και στον ιδιωτικό το?έα ως βοηθητικό εξειδικευ?ένο προσωπικό. Πιο συγκεκρι?ένα, στο δη?όσιο το?έα υπάρχει η δυνατότητα εύρεσης εργασίας στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στον το?έα τροφί?ων (έλεγχος στην επεξεργασία, στη ?εταποίηση, στην παραγωγή και στη συσκευασία των τροφί?ων) και στο Γενικό Χη?είο του Κράτους στα εργαστήρια ανάλυσης τροφί?ων. Η απασχόληση στον Ιδιωτικό το?έα δίνει τη δυνατότητα εκτέλεσης βασικών εργασιών σε βιο?ηχανίες τροφί?ων κατά τη διάρκεια της παραγωγικής διαδικασίας, καθώς είναι πολύ mθανή και η εύρεση εργασίας σε σύγχρονες βιο?ηχανίες τροφί?ων παραγωγής φυτικών και ζωικών τροφί?ων εκτελώντας βασικές εργασίες καθαρισ?ού συντήρησης, λειτουργίας και απολύ?ανσης ?ηχανη?άτων και γρα??ών παραγωγής. Εmπρόσθετα, ο απόφοιτος ?πορεί να λειτουργήσει ιδιωτικό κατάστη?α πώλησης τροφί?ων, ?ονάδα ?εταποίησης, επεξεργασίας και συσκευασίας τροφί?ων, να δη?ιουργήσει βιο?ηχανίες ή βιοτεχνίες τροφί?ων και ποτών (ιδιωτικές ή συνεταιριστικές) -όπως γαλακτοβιο?ηχανίες, τυροκο?εία, ελαιουργεία, οινοποιεία, κονσερβοποιεία, και τέλος να απασχοληθεί σε ατο?ική ή ο?αδική ιδιωτική επιχείρηση παραγωγής και ε?πορίας τροφί?ων φυτικής ή ζωικής προέλευσης, σε εταιρίες προετοι?ασίας και διακίνησης έτοι?ων φαγητών (catering) και σε εταιρίες που παράγουν και διακινούν βοηθητικές ύλες και τεχνολογικό εξοπλισ?ό βιο?ηχανιών τροφί?ων.