Φοίτηση και αξιολόγηση των μαθητών του ΕΠΑΛ.

Π.Δ 50 ( ΦΕΚ 81/8-5-2008)- Άρθρα 30-31-32

ΦΟΙΤΗΣΗ / ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Η φοίτηση κάθε μαθητή χαρακτηρίζεται ως επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο απουσιών που σημείωσε κατά το διδακτικό έτος, σε συνδυασμό με την προφορική του επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

• Απουσία μαθητή θεωρείται κάθε ώρα που απουσιάζει από το μάθημά του.
  • Στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής (Γυμναστικής) είναι απαραίτητη η αθλητική περιβολή και το δελτίο υγείας, αλλιώς ο μαθητής παίρνει απουσία. Αν κάποιος μαθητής για λόγους υγείας για μια διδακτική ώρα δεν μπορεί να συμμετέχει στο μάθημα, παραμένει στο χώρο άθλησης και παρακολουθεί το τμήμα του. Απαλλαγή από το μάθημα της Γυμναστικής, από την έναρξη της χρονιάς ή από την εμφάνιση πάθησης, είναι δυνατή μόνο έπειτα από γνωμάτευση κρατικού ιατρού ή ιατρού ασφαλιστικού φορέα και απόφαση του Διευθυντή και του διδάσκοντα.
  • Ο κηδεμόνας ή ο ίδιος ο μαθητής, αν είναι ενήλικος, μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες μέχρι δύο συνεχόμενων ημερών και μέχρι δέκα ημερών συνολικά το διδακτικό έτος. Η δικαιολόγηση γίνεται στο σχολείο. Για πάνω από δύο συνεχόμενες μέρες απουσίας η δικαιολόγηση γίνεται με ιατρική βεβαίωση.
  • Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται στον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος, σε ώρες που θα ορίσει ο κάθε υπεύθυνος καθηγητής στους μαθητές.
  • Δε δικαιολογούνται μεμονωμένες απουσίες κατά τη διάρκεια του ωραρίου του σχολείου, εκτός αν υπάρχει άδεια από τον Διευθυντή .
  • Όταν ο μαθητής συμπληρώσει είκοσι πέντε (25) απουσίες ο υπεύθυνος καθηγητής  στέλνει ταχυδρομικά ενημερωτικό σημείωμα κάτι που θα επαναλαμβάνεται πλέον κάθε μήνα.

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή και αυτός προσέρχεται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, αν το σύνολο των απουσιών του δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι άνω των πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω.

Κατ΄ εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από 114 έως 164 απουσίες, με την προϋπόθεση ότι όλες οι άνω των πενήντα   ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται όπως αναφέρεται παραπάνω και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική, τουλάχιστον δέκα πέντε (15) και η διαγωγή του κοσμιοτάτη.

• Για μαθητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες προβλέπονται ειδικές ρυθμίσεις, για τις οποίες ο μαθητής ενημερώνεται από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος
  • Αν για λόγους υγείας, οι οποίοι θα προκύψουν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, ένας μαθητής υπερβεί τα προαναφερόμενα όρια,ενημερώνεται ο υπεύθυνος καθηγητής, προκειμένου  να εξεταστεί αν  είναι δυνατό να ενταχθεί σε ειδικές ρυθμίσεις.

Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πενήντα (50) αδικαιολόγητες απουσίες ή υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), συνολικά και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν. Ο μαθητής του οποίου η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένος να επαναλάβει τη φοίτηση.