Ανακύκλωση & Βιώσιμη Ανάπτυξη

Οι μαθητές/ιες της Α' Τάξης του 3° ΕΠΑ.Λ Ιωαννίνων στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος σπουδών του νέου σχολείου επέλεξαν να εκπονήσουν την ερευνητική εργασία (project) με θέμα:

«Ανακύκλωση & Βιώσιμη Ανάπτυξη »

Η παρούσα εργασία επικεντρώνεται σε θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με σκοπό την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών/ιων για περιβαλλοντικά θέματα, προβλήματα που η ανθρωπότητα καλείται σήμερα να αντιμετωπίσει περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Στην εργασία προσπαθήσαμε να δώσουμε απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα:

• Η έννοια της ανακύκλωσης και η σχέση της με την βιώσιμη ανάπτυξη.
  • H Ιστορία της ανακύκλωσης.
  • Οφέλη της ανακύκλωσης.
  • Διαχείριση απορριμμάτων και ανακύκλωση βασικών υλικών (π.χ χαρτί, αλουμίνιο, πλαστικό, γυαλί κ.ά)
  • Ανακύκλωση στο Δήμο Ιωαννιτών.
  • Η επιτυχία της ερευνητικής εργασίας οφείλεται στην καλή προσπάθεια εκ μέρους των μαθητών/ιών, στο σωστό συντονισμό της ομάδας από τους καθηγητές κυρίους Χρήστο Νίκου ΠΕ.06 και Δημήτριο Κοντοστέργιο ΠΕ.13 καθώς και στην στήριξη που είχαμε από την Δ/ντρια του σχολείου μας κ. Αντωνία Κρανιώτη.

Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ:anakiklosi-biosimi.pdf