ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ.

child marriage

Στα πλαίσια του προγράμματος «ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΑΖΙ» της Διεθνούς Αμνηστίας, 11 μαθητές του τμήματος Α4 του Σχολείου μας, αφού μελέτησαν και εργάστηκαν πάνω  στο κείμενο με τίτλο «ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ» του οδηγού του προγράμματος για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, επισκέφθηκαν ιστοσελίδες και παρακολούθησαν προτεινόμενα videos σχετικού περιεχομένου, αποφάσισαν να γράψουν μια επιστολή προς το Ελληνικό κοινοβούλιο, ένα κειμενάκι δηλαδή με προτάσεις σχετικά με τα μέτρα πρόληψης και προστασίας που θα μπορούσαν να ληφθούν για τα παιδιά που βιώνουν ανάλογες τραγωδίες με το κοριτσάκι του κειμένου.

Η δράση πραγματοποιήθηκε κατά τη διάρκεια του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής από τους:

Σπυρούδη Αγγελική, Σταύρου Ελένη,

Τάνα Μάριο, Τασούλα Γεώργιο, Τζίμα Σωτήριο,

Τζουλάϊ Αλί, Φώτη Καλλιόπη, Χαλικιά Νικολέτα,

Χασόγια Γαλήνη, Χήτα Νικόλαο και Χρυσοχόου Μαρίνα.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καράμπαλη Δήμητρα

Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ιωάννινα 16/05/2022

"Κύριε Πρόεδρε, αξιότιμα μέλη του Ελληνικού Κοινοβουλίου, κυρίες και κύριοι

Σε πολλές περιοχές του πλανήτη μας, αλλά κατά κύριο λόγο στην Αφρική, κορίτσια συνομήλικά μας, αλλά και μικρότερα από μας, χάνουν την αθωότητά τους, την παιδική τους ηλικία και κάθε είδους θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα, με το να εξαναγκάζονται σε παράνομους γάμους και σε αρκετές περιπτώσεις με πολύ μεγαλύτερους άνδρες ακόμα και παντρεμένους!!.

Δέσμιοι βαθιά ριζωμένων παραδόσεων και θρησκευτικών παρανοήσεων καταδικάζονται με αυτό τον τρόπο σε κοινωνική απομόνωση, ζωή μέσα στη βία και τον περιορισμό, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και συχνά οδηγούνται σε κατάθλιψη, απελπισία και δυστυχώς και θάνατο. Δεν θα πρέπει να παραλείψουμε και αγόρια που πέφτουν θύματα τέτοιων πρώιμων γάμων, αλλά τα κορίτσια αποτελούν την πλειονότητα των συζύγων-παιδιών. Δεν μπορούμε να μείνουμε αμέτοχοι σε ένα τέτοιο έγκλημα που συντελείται εις βάρος τους. Σας παρακαλούμε λοιπόν να αναλάβετε δράση στα πλαίσια των δυνατοτήτων σας!

Προτείνουμε:

Ανάπτυξη διακρατικών παρεμβάσεων. Πρέπει να οικοδομηθούν γέφυρες μεταξύ των Ευρωπαϊκών και Παγκόσμιων κοινοτήτων με τις πληττόμενες ηπείρους, ιδίως στην Αφρική.

Εκστρατείες που αποσκοπούν τόσο στην ενημέρωση των γυναικών σχετικά με τις συνέπειες(ψυχολογικές και σωματικές) του εξαναγκαστικού γάμου και του ακρωτηριασμού γυναικείων γεννητικών οργάνων (Α.Γ.Γ.Ο), όσο και στη γνώση των δικαιωμάτων τους ως ισότιμα μέλη των κοινωνιών που ζουν.

Δημιουργία ενός ασφαλέστερου κοινωνικού περιβάλλοντος. Πρέπει οι νέοι και οι άνθρωποι γενικότερα να αποκτήσουν πρόσβαση στην εκπαίδευση, στην υγεία, στην εργασία, και να απαιτήσουν να ζουν σε ένα περιβάλλον οικονομικής αυτάρκειας, ισότητας, ανεξαρτησίας και προπαντός αξιοπρέπειας Εκπαιδευτικά προγράμματα καθώς και προγράμματα υγείας σε σχέση με την σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία και σε επίπεδο σχολείου. Χρειάζονται κράτη συμπαραστάτες και αρωγούς στην προσπάθεια αυτή!

Με τη χορήγηση χρηματικών κονδυλίων να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι- καταφύγια στις πληττόμενες χώρες που θα παρέχουν βοήθεια και υποστήριξη σε όσους έχουν ανάγκη ή βρίσκονται σε κίνδυνο.

Η ευχή του Νικηφόρου Βρεττάκου βρίσκεται και στα δικά μας χείλη. "ένας άρτος, βαλμένος στην άκρη της γης, που περίσσεψε, το όνομα του κόσμου τούτου..!!" Μια ζωή όπου το κοινό καλό θα μοιράζεται ως άρτος και θα περισσεύει,θα υπερισχύει της δύναμης και των αντικρουόμενων συμφερόντων! Βοηθήστε, αυτή η ζωή να είναι η πραγματικότητα των μακρινών μας φίλων, η δική μας πραγματικότητα!!

Οι μαθητές του Α4 του 3ου ΕΠΑΛ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ"