ERASMUS ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 2022- "Our City Our Nature"

photo1

photo2

photo3

photo4

photo5

photo6

photo7

Το "Our City Our Nature" είναι ένα πρόγραμμα διαρθρωμένου και δομημένου διαλόγου μεταξύ των νέων των Ιωαννίνων και της πόλης Τούρκου, Φιλανδία και των υπεύθυνων χάραξης πολιτικής και θα διαρκέσει 8 μήνες .

Πρωταρχικός στόχος του προγράμματος είναι η ενεργοποίηση των νέων στη διαδικασία λήψης αποφάσεων σε τοπικό επίπεδο. Το θέμα του προγράμματος είναι διττό:

Α). Η προστασία του περιβάλλοντος και αφορά, αφενός την καθημερινότητα και έναν πιο φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο ζωής και αφετέρου τη σύνταξη προτάσεων από τους μαθητές/τριες σχετικά με την καθαριότητα, ανακύκλωση, κατανάλωση, ενημέρωση σχετικά σε σχολεία και στην πόλη που θα υιοθετηθούν από τον Δήμο Ιωαννίνων για βελτίωση στο τομέα αυτό.

Β). Η δεύτερη θεματική αφορά την προστασία των δασών και την πολιτική προστασία. Οι μαθητές/τριες θα συντάξουν ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα πολιτικής προστασίας με ομάδα στόχου τους νέους, για την προστασία των δασών, τα δάση σε περίπτωση πυρκαγιάς αλλά και δράσεις επαναφοράς μετά από φυσικές καταστροφές (πυρκαγιά - πλημμύρα). Θα κατατεθεί επίσημα στην πόλη των Ιωαννίνων.

Στις δραστηριότητες του προγράμματος "Our City our Nature" περιλαμβανόταν δεκαήμερη δραστηριότητα στο Sauvo της Φινλανδίας, από κοινού με τους /τις μαθητές/τριες από το 3ο ΕΠΑΛ και 7ο Γυμνάσιο των Ιωαννίνων και νέους από την Φινλανδία, με στόχο τη συνεργασία, την ανάπτυξη νέων δεξιοτήτων και τη βελτίωση των προτάσεών τους.

Από 26 Απριλίου ως και 6 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκαν εντατικά εργαστήρια σχετικά με τον τρόπο χρήσης του δομημένου διαλόγου. Οι μαθητές/τριες επεξεργάστηκαν σενάρια για την προώθηση ζητημάτων όπως το περιβάλλον, η πολιτική προστασία και η ποιότητα ζωής, εξέτασαν τις πρακτικές που υιοθετήθηκαν στις χώρες τους και σε ευρωπαϊκό επίπεδο, και ανέπτυξαν τις δεξιότητες που σχετίζονται τη διαπραγμάτευση των θεμάτων τη διαχείριση των συναντήσεων με τις αρχές και τους υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και τη χρήση των μέσων ενημέρωσης. Καταληκτικά οι συμμετέχοντες/χουσες θα αποκτήσουν youth pass, ένα προσόν που μπορούν να αξιοποιήσουν στο μέλλον ποικιλοτρόπως.

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Τριανταφύλλου Χαρά

Ακολουθούν σχετικά videos