ERASMUS ΙΤΑΛΙΑ 2022- Σχέδιο κινητικότητας με κωδικό αριθμό "2021-1-EL01-KA122-VET-000020537" και τίτλο "Application of Innovative Information Communication Systems in SMEs"

ΙΤΑΛΙΑ - Απρίλιος 2022. Erasmus με τους μαθητές της Γ’ τάξης του Σχολείου μας.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Παπαναστασίου Άννα και Νάκα Νεκταρία, καθηγήτριες κλάδου ΠΕ80

Στα πλαίσια του προγράμματος « Εφαρμογή Καινοτόμων Συστημάτων Πληροφορικής- Επικοινωνίας στις ΜΜΕ», οι υπάλληλοι του φορέα υποδοχής Engina, που εδρεύει στην πανέμορφη Μεσαιωνική πόλη ΦΟΛΙΝΙΟ , μας ξενάγησαν στους χώρους της Εταιρείας και μας έδειξαν ό,τι καινούργιο υπάρχει στο WEB Marketing των Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων.

Στις 12 μέρες που διήρκησε το πρόγραμμα, είχαμε τη δυνατότητα να επισκεφτούμε την ΑΙΩΝΙΑ ΠΟΛΗ και να περιηγηθούμε στα πιο γνωστά της αξιοθέατα. Επισκεφθήκαμε το Βατικανό, το Κολοσσαίο και ρίξαμε τα νομίσματά μας, κυνηγώντας το κάρμα, άλλα και το «θαμμένο μυστικό» της πιο διάσημης κρήνης, της «Φοντάνα ντι Τρέβι»

Δεύτερος προορισμός μας η ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ. Επισκεφτήκαμε άλλη μία Επιχείρηση WebMarketing. Αλληλεπιδράσαμε με Επαγγελματικό Λύκειο ανταλλάσσοντας ιδέες κια απόψεις , και με χαρά μας, προσφέραμε και ένα διαφορετικό τόνο ξεκούρασης στους υπαλλήλους της Εταιρείας, παίζοντας μαζί τους πινγκ- πονγκ

Και τρίτος και τελευταίος προορισμός μας ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ. Η πανέμορφη πόλη του Βορρά, με το πασίγνωστο Πόντε Βέκιο, με τα υπέροχα μουσεία και γενικά τα κτήρια της, αλλά και τα τέλεια μπαράκια της και το καλό της φαγητό.

Μπορεί τα παιδιά να αφήνουν πίσω τους τα ανέμελα μαθητικά τους χρόνια, οι αναμνήσεις όμως ευχάριστων σχολικών στιγμών, θα τους συντροφεύουν μια ζωή.

Εμείς θα τα θυμόμαστε πάντα με αγάπη!!!

ΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

afisa