Η γεωργία χτες και σήμερα

Σας παραθέτουμε τις εργασίες των μαθητών μας που υλοποιήθηκαν κατά το Σχολικό Έτος 2012-13, στα πλαίσια του μαθήματος «ειδική θεματική δραστηριότητα»

Εδική Θεματική Ενότητα ΣΧ έτος 2012-2013

Η γεωργία χτες και σήμερα

Υπεύθυνοι εκπ/κοί:

Νάκκα ΑικατερίνηΤεχν.Γεωπόνος Σίντος Ιωάννης Γεωπόνος

Η γεωργία ,μια από τις παλαιότερες ανθρώπινες δραστηριότητες, που τις περισσότερες φορές ακολουθούσε και σεβόταν τους φυσικούς νόμους εξελίχθηκε σε μια παραγωγική διαδικασία με τόσο εντατικό τρόπο που τις τελευταίες δεκαετίες επέφερε τη μείωση πολλών καλλιεργούμενων φυτικών ειδών, και τη συνεχώς μεγαλύτερη εξάρτηση του παραγωγού από πάσης φύσεως εισροές πολλές από τις οποίες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες .Εμείς θελήσαμε να κάνουμε αυτό το ταξίδι της εξέλιξης από την παραδοσιακή γεωργία στην εντατικοποιημένη.

?Στην πρώτη ενότητα ερευνήσαμε πως από τη χρήση του αλόγου και του αρότρου φτάσαμε σε αυτοματοποιημένα μηχανήματα συγκομιδής γεωργικών προϊόντων. (μάθημα :εκμηχάνιση γεωργικών εκμεταλλεύσεων)

?Στην δεύτερη ενότητα ερευνήσαμε τις εισροές στην ελληνική γεωργία που έχουν σχέση με τη χρήση λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων και την εξέλιξη των αρδεύσεων καθώς και τις συνέπειές τους.(μάθημα : περιβάλλον και γεωργία και εισαγωγή στη γεωργική παραγωγή)
?Στην Τρίτη ενότητα είδαμε τις τεχνολογικές αλλαγές και την συμβολή τους στην γεωργία καθώς και τις επιπτώσεις τους τόσο στον άνθρωπο όσο και στο περιβάλλον. (μάθημα: τεχνολογία τροφίμων)
?Στην τέταρτη ενότητα γνωρίσαμε τις νέες μεθόδους καλλιέργειας, και κατά πόσο αυτές βοηθούν τους παραγωγούς.
?Πειραματιστήκαμε πάνω στην σπορά καθώς και την λίπανση των φυτών.
?Αναζητήσαμε παλιούς σπόρους.
?Παρακολουθήσαμε ντοκιμαντέρ σε σχέση με την παραγωγή των τροφίμων.

Για να δείτε την Εδική Θεματική Ενότητα
Η γεωργία χτες και σήμερα