Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή Σεισμόπληκτα των Ιωαννίνων. Συστεγάζεται με το 2ο ΕΠΑΛ Ιωαννίνων

Από το Σχ. Έτος 2023-2024 η Διευθύντρια του Σχολείου μας είναι η κυρία Κόντου Ευθαλία ΠΕ83- ειδικότητας Ηλεκτρολόγων , και Υποδιευθύντρια η κυρία  Πέτρου Μαρία ΠΕ02- Φιλόλογος.

Το  σύλλογο διδασκόντων, απαρτίζουν 42 εκπαιδευτικοί, μεταξύ των οποίων και η ψυχολόγος του Σχολείου μας.

Έχει 12 αίθουσες διδασκαλίας, 3 εργαστήρια Πληροφορικής( ένα ανήκει στο σχολείο, το δεύτερο στο 2ο ΕΠΑΛ και το τρίτο στο εργαστηριακό κέντρο), 1 αίθουσα βιντεοπροβολών, 1 αίθουσα Σχεδιαστηρίου, λόγω του ότι υπάρχει τομέας Κατασκευών.

Έχει επίσης ένα καλώς εξοπλισμένο εργαστήριο Φυσικών επιστημών, καθώς και μια μεγάλη αίθουσα Γυμναστηρίου, στην οποία πραγματοποιούνται οι εκάστοτε σχολικές εκδηλώσεις.

Στο χώρο του κυλικείου τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί μπορούν να προμηθευτούν ασφαλή προϊόντα, λόγω του ότι περνάει συστηματικά από ελέγχους που πραγματοποιεί η Υγειονομική Υπηρεσία.