Φοίτηση και αξιολόγηση των μαθητών του ΕΠΑΛ.

Αγαπητοί γονείς: Σύμφωνα, με  το  υπ΄αριθμ. 50 Προεδρικό διάταγμα, για φοίτηση και αξιολόγηση μαθητών του ΕΠΑΛ, (ΦΕΚ 81/8-5-2008), και συνοψίζοντας τα άρθρα 30-31 και 32, του παραπάνω Π.Δ., σας  ενημερώνουμε για τα ακόλουθα:

ΦΟΙΤΗΣΗ / ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Η φοίτηση κάθε μαθητή χαρακτηρίζεται ως επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο απουσιών που σημείωσε κατά το διδακτικό έτος, σε συνδυασμό με την προφορική του επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

• Απουσία μαθητή θεωρείται κάθε ώρα που απουσιάζει από το μάθημά του.
  • Στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής (Γυμναστικής) είναι απαραίτητη η αθλητική περιβολή και το δελτίο υγείας, αλλιώς ο μαθητής παίρνει απουσία. Αν κάποιος μαθητής για λόγους υγείας για μια διδακτική ώρα δεν μπορεί να συμμετέχει στο μάθημα, παραμένει στο χώρο άθλησης και παρακολουθεί το τμήμα του. Απαλλαγή από το μάθημα της Γυμναστικής, από την έναρξη της χρονιάς ή από την εμφάνιση πάθησης, είναι δυνατή μόνο έπειτα από γνωμάτευση κρατικού ιατρού ή ιατρού ασφαλιστικού φορέα και απόφαση του Διευθυντή και του διδάσκοντα.
  • Ο κηδεμόνας ή ο ίδιος ο μαθητής, αν είναι ενήλικος, μπορεί να δικαιολογήσει απουσίες μέχρι δύο συνεχόμενων ημερών και μέχρι δέκα ημερών συνολικά το διδακτικό έτος. Η δικαιολόγηση γίνεται στο σχολείο. Για πάνω από δύο συνεχόμενες μέρες απουσίας η δικαιολόγηση γίνεται με ιατρική βεβαίωση.
  • Η δικαιολόγηση των απουσιών γίνεται από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος. Τα δικαιολογητικά προσκομίζονται στη Γραμματεία του Σχολείου.
  • Δε δικαιολογούνται μεμονωμένες απουσίες κατά τη διάρκεια του ωραρίου του σχολείου, εκτός αν υπάρχει άδεια από τον Διευθυντή.

• Δεν δικαιολογούνται μονόωρες απουσίες από γονείς.
  • Εάν κάποιος μαθητής δεν αισθάνεται καλά και θέλει να φύγει, θα σας ενημερώσουμε, για να του το επιτρέψουμε.
  • Όταν ο μαθητής συμπληρώσει είκοσι πέντε (25) απουσίες ο υπεύθυνος καθηγητής θα σας στείλει ταχυδρομικά ενημερωτικό σημείωμα κάτι που θα επαναλαμβάνεται πλέον κάθε μήνα. Στο σημείωμα αυτό θα αναγράφεται το σύνολο των απουσιών και όχι οι δικαιολογημένες από σας. Η δικαιολόγηση γίνεται στο τέλος των τετραμήνων ύστερα από συνεδρίαση του συλλόγου καθηγητών.

Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή και αυτός προσέρχεται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, αν το σύνολο των απουσιών του δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι άνω των πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω.

Κατ΄ εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από 114 έως 164 απουσίες, με την προϋπόθεση ότι όλες οι άνω των πενήντα   ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται όπως αναφέρεται παραπάνω και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική, τουλάχιστον δέκα πέντε (15) και η διαγωγή του κοσμιοτάτη.

• Για μαθητή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες προβλέπονται ειδικές ρυθμίσεις, για τις οποίες μπορείτε να ενημερωθείτε από τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος του μαθητή.
  • Αν για λόγους υγείας, οι οποίοι θα προκύψουν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, ένας μαθητής υπερβεί τα προαναφερόμενα όρια, ενημερώστε με την επιστροφή του τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματός του, για να εξεταστεί αν είναι δυνατό να ενταχθεί σε ειδικές ρυθμίσεις.

Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από πενήντα (50) αδικαιολόγητες απουσίες ή υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), συνολικά και δεν εμπίπτει σε καμία από τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν. Ο μαθητής του οποίου η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένος να επαναλάβει τη φοίτηση.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Το σχολικό έτος χωρίζεται σε δύο τετράμηνα. Το πρώτο τελειώνει στις 20 Ιανουαρίου και το δεύτερο στα μέσα Μαϊου. Για την αξιολόγηση του μαθητή ο διδάσκων συνεκτιμά:

Τη συμμετοχή του στη διδακτική- μαθησιακή διαδικασία

την επιμέλεια και το ενδιαφέρον του για το συγκεκριμένο μάθημα

την επίδοσή του στις γραπτές δοκιμασίες

τις εργασίες που εκτελεί στο σπίτι ή στο σχολείο

Κατά τη διάρκεια του έτους πραγματοποιείται μία τουλάχιστον ωριαία γραπτή δοκιμασία στο Α΄τετράμηνο, η οποία καλύπτει περιορισμένης έκτασης ύλη και γίνεται ύστερα από βραχείας διάρκειας προειδοποίηση των μαθητών ή χωρίς προειδοποίηση στο μάθημα της ημέρας.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Προκειμένου να διευκολίνεται η επικοινωνία μαζί σας παρακαλείσθε να μας ενημερώνετε για οποιαδήποτε αλλαγή στο τηλέφωνο ή στην διεύθυνση κατοικίας σας.

Το ωράριο λειτουργίας του Σχολείου είναι:

1η ώρα (8.15- 09.00)

2η ώρα (09.05- 09.50)