ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ  Γ' ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ( Σχ. έτος 2015-2016)

ΤΗΝ ΔΙΔΑΚΤΕΑ- ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ   ΥΛΗ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΛ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ:

ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ   ΥΛΗ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΣ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΛ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Υπάρχουν τροποποιητικές εγκύκλιοι για την ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζομένων μαθημάτων των μαθητών της Γ' τάξης. Πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους για περισσότερες πληροφορίες:

Γνωστοποίηση δημοσίευσης Υπουργικών Αποφάσεων σε ΦΕΚ, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

Τροποποίηση της με αρ. πρωτ. Φ6/153685/Δ4/30-09-2015 Υ.Α. (Β΄ 2149) , για τον καθορισμό της διδακτέας- εξεταστέας υλης γαι το μάθημα της Δενδροκομίας της Γ' ταξης ΕΠΑΛ ( σελ 8-11).

Τροποποίηση της διδακτέας- εξεταστέας ύλης για τα μαθήματα "Αρχές Οικονομικής Θεωρίας" και "Αρχές Οργάνωσης και Δοιίκησης" του Τομέα Διοιίκησης και Οικονομίας της Γ' τάξης ΕΠΑΛ

Σημαντική Παρατήρηση

Σύμφωνα  με την  αριθ. Φ.151/17557/Α5 (ΦΕΚ 290 Β΄) Υ.Α.

Οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), οι Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών και οι Σχολές Αστυφυλάκων είναι ενταγμένες σε όλους τους τομείς των ΕΠΑΛ.
Τέλος, υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις των εσπερινών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ δεν μπορούν να δηλώσουν Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές.

Επίσης διαβάστε:

Διαβίβαση Υπουργικής Απόφασης για θέματα που αφορούν στην πρόσβαση των υποψηφίων για εισαγωγή  στην τριτοβάθμια εκπαίδευσης με τις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑ.Λ. του ν. 4186/2013»

Καθορισμός των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων Τμημάτων των οποίων τα γνωστικά αντικείμενα είναι αντίστοιχα ή συναφή με τα γνωστικά αντικείμενα των τομέων ή ειδικοτήτων των ΕΠΑΛ για πρόσβαση των αποφοίτων Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α΄), όπως ισχύει