Λαμπαδηδρομία Εθελοντών Αιμοδοτών

Ιωάννινα, 21/09/2016

Η φλόγα της 14ης Πανελλήνιας Λαμπαδηδρομίας των Εθελοντών Αιμοδοτών, με αφετηρία την πόλη των Πατρών, διατρέχει από τις 26 Αυγούστου όλη την Ελλάδα, στα χέρια των νέων εθελοντών αιμοδοτών για να καταλήξει στις 14 Οκτωβρίου στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας (Ε.ΚΕ.Α) στην Αθήνα.

Την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου, από τις 10 το πρωί , το Σχολείο μας και σε συνεργασία με το συστεγαζόμενο Εσπερινό 2ο ΕΠΑ.Λ., συμμετείχαν σε αυτή την πανελλήνια εκδήλωση. Τα παιδιά ξεκίνησαν από το Σχολείο μεταφέροντας τη φλόγα της εθελοντικής αιμοδοσίας για να συναντηθούν στον πεζόδρομο της Μιχαήλ Αγγέλου όπου άναψαν τη φλόγα  στο βωμό, μαζί με μαθητές από άλλα Σχολεία της πόλεως μας, που συμμετείχαν για το σκοπό αυτό. Εκεί υπήρξε  μουσική εκδήλωση που επιμελήθηκε ο Γιαννιώτης καλλιτέχνης Χάρης Τσίτος. Έγινε ανοιχτή αιμοληψία και λήψη δειγμάτων για υποψήφιους δότες μυελού των οστών από την κινητή μονάδα του Νοσοκομείου «ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ» και ενημέρωση των παιδιών και όλων των πολιτών για την εθελοντική αιμοδοσία και τη δωρεά μυελού των οστών.

Η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία των Εθελοντών Αιμοδοτών πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (Υ.Υ.Κ.Α.) του Εθνικού Κέντρου Αιμοδοσίας (Ε.ΚΕ.Α.) και της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εθελοντών Αιμοδοτών (Π.Ο.Σ.Ε.Α.)

Ακολουθούν οι φωτογραφίες από την εκδήλωση