ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

27/10/2014

ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ

flag greek

Τιμούμε σήμερα την Ελληνική Σημαία και γιορτάζουμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, την επέτειο του ΟΧΙ.

Γιορτάζουμε τη μέρα που η Μεγάλη Ελλάδα πήρε στα χέρια της την παγκόσμια Ιστορία και την ανέβασε στο πιο ψηλό αέτωμα της πορείας του ανθρώπινου πνεύματος. Εκεί που, για άλλη μια φορά, η ιστορία έσκυψε ταπεινά το κεφάλι για να προσκυνήσει τη θεοφόρο κινητήρια δύναμή της που λέγεται " Ελληνική ψυχή".

Η κυανόλευκη σημαία μας, που για πρώτη φορά καθιερώθηκε το 1822, ύστερα από απόφαση της 1ης Εθνοσυνέλευσης, είναι το εθνικό μας σύμβολο που αποτελεί διαχρονική αξία του έθνους, του κράτους και του ελληνικού λαού. Κρύβει μέσα της την ενότητα των Ελλήνων. Ενώνει πατρίδα, θρησκεία, πολιτισμό. Πρέπει να νιώθουμε υπερήφανοι που είμαστε Έλληνες, γιατί η σημαία μας είναι η προέκταση της ψυχής μας. Κυματίζει σήμερα περήφανη στο σχολείο μας. Χρέος όλων μας είναι ο σεβασμός, η τιμή και η θυσία για το ιερό μας σύμβολο, για μια σημαία της Δικαιοσύνης, της Αλήθειας, της Δημοκρατίας, της Αξιοπρέπειας, της Ελευθερίας.

Μεγάλη τιμή ανήκει σε όσους την κρατούν στα χέρια τους. Ίδια τιμή ανήκει και στη σημαιοφόρο Γιάννου Χριστίνα και στους παραστάτες του σχολείου μας, Κέντρο Ιωάννη, Λαλάϊ Τζορτζίνα, Ράπτη Ηλιάνα, Κολόκα Κων/νο και Κοσμά Λάμπρο.

Ακολουθεί videaki που επιμελήθηκε η μαθήτρια της Β' τάξης Ράπτη Ηλιάνα