Διαδικασία εγγραφών σχολικού έτους 2021-2022

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:  Άρχισαν οι αιτήσεις της Β΄φάσης ηλεκτρονικών εγγραφών, ανανέωσης εγγραφών και μετεγγραφών.( από την Τετάρτη 01-09-2021 και ώρα 12.00, έως και την Δευτέρα 06-09-2021 και ώρα 23.59). Παρακαλείσθε εντός του ανωτέρω χρονικού διαστήματος, να τακτοποιήσετε τις τυχόν εκκρεμότητες εγγραφής των παιδιών σας.

Η διαδικασία εγγραφής και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά αναγράφονται  αναλυτικά παρακάτω:

Α) Πρώτα-πρώτα κάνετε ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής. Μπαίνετε στην πλατφόρμα e-eggrafes με τους κωδικούς ΤaxisNet.

ΒΑφού γίνει η ηλεκτρονική αίτηση, για να ολοκληρωθεί η εγγραφή, χρειάζεται να προσέλθετε στο σχολείο και να έχετε μαζί σας:

α) Την ηλεκτρονική αίτηση που έχετε ήδη κάνει( η διαδικασία αναφέρεται παραπάνω) καθώς και την οριστική τοποθέτηση που θα την λάβετε κατά τον ίδιο τρόπο. ( από την πλατφόρμα e-eggrafes )

β) Ταυτότητα του κηδεμόνα

γ) Ταυτότητα του/της μαθητή/τριας

δ) 2 φωτογραφίες  του/της μαθητή/τριας ( Αν πρόκειται για Γ΄ τάξη απαιτούνται 4 φωτογραφίες)

ε) Λογαριασμό ρεύματος ή τηλεφώνου που αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας.

στ)Υπογεγραμμένη Υπεύθυνη Δήλωση του ετέρου(του δεύτερου) κηδεμόνα για συμφωνία εγγραφής στο Σχολείο. Για να την κατεβάσετε (ως doc αρχείο) και να τη συμπληρώσετε πατείστε εδώ.Για να την κατεβάσετε σε μορφή pdf αρχείου, πατείστε εδώ:

Εναλλακτικά, τα παραπάνω δικαιολογητικά , εκτός των φωτογραφιών, μπορείτε να τα στείλετε στο e-mail του σχολείου   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αποστείλετε υπογεγραμμένα επιπλέον δύο έντυπα:
  • Την Αίτηση-Δήλωση φοίτησης στο Σχολείο. Για να την κατεβάσετε (ως doc αρχείο) και να τη συμπληρώσετε πατείστε εδώ: .Για να την κατεβάσετε σε μορφή pdf αρχείου, πατείστε εδώ:

• Την Υπεύθυνη Δήλωση κηδεμονίας και κατοχής ή μη, του μαθητή, απολυτηρίου τίτλου Λυκείου, δηλώνοντας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το e-mail του κηδεμόνα. Για να την κατεβάσετε (ως doc αρχείο) και να τη συμπληρώσετε πατείστε εδώ:  Για να την κατεβάσετε σε μορφή pdf αρχείου, πατείστε εδώ:

Τα παραπάνω δύο έντυπα μαζί με τα υπόλοιπα 6 δικαιολογητικά ,όσοι κηδεμόνες προσέλθετε στο Σχολείο, μπορείτε να τα φέρετε προσυμπληρωμένα.