ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Οι δηλώσεις προτίμησης για εγγραφή στο Σχολείο μας, θα ξεκινήσουν από τις 19/6 μέχρι και τις 23/6 και θα γίνονται ηλεκτρονικά, στην διεύθυνση:  https://e-epal.minedu.gov.gr

Οι κηδεμόνες των παιδιών, εφόσον οι μαθητές είναι ανήλικοι, μπορείτε να υποβάλλετε την δήλωση προτίμησης, μπαίνοντας στην παραπάνω διεύθυνση. Αν χρειαστείτε βοήθεια από το Σχολείο, ερχόμενοι σε αυτό, θα πρέπει να έχετε μαζί σας τους κωδικούς σας απο το TAXIS, το ΑΦΜ σας και την Αστυνομική σας Ταυτότητα, προκειμένου να υποβληθεί η δήλωση προτίμησης του παιδιού σας στην υπηρεσία. Οι ενήλικοι μαθητές και εφόσον διαθέτετε κωδικούς TAXIS, μπορείτε να εκτελέσετε μόνοι σας την παραπάνω διαδικασία. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία υποβολής θα πρέπει να έρθετε στο σχολείο για την εγγραφή του παιδιού σας.

Δικαίωμα συμμετοχής στην παραπάνω διαδικασία έχουν:

1) Οι απόφοιτοι Γυμνασίου, οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου
2) Οι κάτοχοι πτυχίου Κατωτέρας Τεχνικής ή Επαγγελματικής Σχολής ή άλλου ισότιμου τίτλου
3) Οι προαχθέντες μαθητές των τάξεων των ΕΠΑ.Λ.

4) Οι απόφοιτοι παλαιοτέρων ετών, κάτοχοι απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας ΕΠΑ.Λ.
5) Οι απόφοιτοι ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. του σχολικού έτους 2016-2017 οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν στη Β΄ τάξη ΕΠΑΛ για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας ΕΠΑ.Λ.
6) Οι οριζόμενοι στη με αριθμ.133381/Δ4/12-8-2016 ( Β΄ 2627 )Υπουργική Απόφαση.

Ειδικά, οι απόφοιτοι ΓΕ.Λ και ΕΠΑ.Λ. του σχολικού έτους 2016-2017, οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν στη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας ΕΠΑ.Λ., δύνανται να εγγραφούν και από 1η έως 11η Σεπτεμβρίου 2017 στα υπάρχοντα τμήματα. Οι απόφοιτοι παλαιοτέρων ετών κάτοχοι απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ., οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας ΕΠΑ.Λ., καθώς και οι απόφοιτοι ΕΠΑ.Λ. που επιθυμούν να εγγραφούν στη Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. σύμφωνα με τον καθορισμό αντιστοιχιών των Κύκλων, Τομέων και Ειδικοτήτων του ν. 3475/2006 (Α΄148) με τους Τομείς και τις Ειδικότητες του ν. 4386/2016 (Α΄ 83), δύνανται να εγγραφούν έως τις 30 Ιουνίου 2017.

2. Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2017-18.

Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. 2232.1/40901/2017/6-6-2017 προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις ΑΕΝ  ακαδημαϊκού έτους 2017-18 (ΑΔΑ:Ψ4ΦΘ4653ΠΩ-ΜΑΦ).

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα τουΥΝΑΝΠ: www.yen.grη εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2017-2018. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους. Την ενημέρωση αυτή -  προκήρυξη, μπορείτε να την δείτε  εδώ:

Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 6-6-2017. Όλοι οι υποψήφιοι από την 6-6-2017 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος ΣΤ της Προκήρυξης Διαγωνισμού. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης οφείλουν να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε ΑΕΝ (Παράρτημα Δ)  κανονικά και πλήρη τα δικαιολογητικά τους, προκειμένου να γίνει αποδεκτή η αίτησή τους.

Για τους υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων του ΥΠΠΕΘ, η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών ( που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 6-7-2017.

Για τους υποψηφίους/ιες που επιθυμούν να εισαχθούν στις ΑΕΝ με τη διαδικασία κατάθεσης απολυτηρίου Λυκείου, τα αποτελέσματα της οποίας εκδίδει το ΥΝΑΝΠ, η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών ( που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑΝΠ), λήγει στις 10-8-2017.

Επισημαίνεται ότι, οι υποψήφιοι/ιες μπορούν να συμμετέχουν και με τις δύο διαδικασίες (και μέσω πανελλαδικών εξετάσεων και μέσω κατάθεσης απολυτηρίου).

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τηλέφωνα που αναγράφονται στη σχετική προκήρυξη και εναλλακτικά στο Γραφείο Ενημέρωσης Πολιτών που βρίσκεται στη Γρ. Λαμπράκη 150 ? Πειραιά και στα τηλέφωνα: 2131371480, 1481.